سؤالات متداول

کاربر گرامی؛ در صورتی که پاسخ سوال خود را در مطالب زیر پیدا نکردید با شماره تلفن‌های زیر تماس و یا از طریق فرم تماس با ما سوالات خود را مطرح نمایید:
سوالات شرعی پیرامون هدایا و نذورات:  ۰۲۵۳۷۱۷۵۵۷۳ (از ساعت ۱۶ الی ۲۰)
سوالات عمومی پیرامون هدایا و نذورات: ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۷۵ (به صورت ۲۴ ساعته)

در مورد نحوه هزینه شدن هدایا و نذورات در حرم حضرت معصومه (س) می‌خواستم بدونم؟

هدایا و نذوراتی که براساس نیت عام تقدیم می‌گردد جهت تامین مایحتاج آستان در همه زمینه‌های مورد نیاز علی‌الخصوص خدمت‌رسانی به زائران مصرف و هزینه می‌گردد، هدایا و نذورات با نیت خاص نیز طبق سرفصل‌های مختلف هدایا و نذورات که تعریف گردیده است از قبیل: توسعه ابنیه و تاسیسات حرم مطهر، قربانی، فرش، مراسم، اطعام زائران، چایخانه، عقیقه، برنامه های قرآنی و فرهنگی و… می‌اشد که در همان راستا و نیت هزینه می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی سایت قسمت موارد مصرف هدایا و نذورات مراجعه کنید. یا با شماره تلفن ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۷۵ تماس حاصل نمایید.

عقیقه چیست و چرا عقیقه می‌کنیم؟

مستحب است که پدر و مادر براي اولادی که متولد می‌شود، چه دختر باشد يا پسر عقيقه کنند، در استحباب عقيقه فرقى بين نوزاد اول و دوم و غيره نيست. بهتر است در روز هفتم نوزاد عقيقه نمايند. تا زمانی که به سن بلوغ نرسيده، بر پدر مستحب است براي فرزند عقيقه کند و اگر پدر و مادر عقيقه نکردند، بعد از بالغ شدن بر خود شخص مستحب است که عقيقه کند. البته مستحب است کسانى که قدرت مالى ندارند، هر زمانى که قدرت پيدا کردند، براى نوزاد خود عقيقه کنند و در روايات آمده است كه در سلامت شخص تأثير فراوان دارد. برای کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید.
برای ثبت عقیقه روی لینک nazr.amfm.ir کلیک کنید و سرفصل عقیقه را انتخاب نمایید.
☎️ تلفن: ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۷۵

احکام عقیقه چیست؟

۱- عقيقه بايد گوسفند، بز يا شتر باشد . حيوان ديگري مثل مرغ و امثال آن كفايت نمى كند.
۲- ميان علما مشهور است که «مستحب است براى پسر، حيوان نر و براى دختر، حيوان ماده عقيقه كنند. چنانچه حيوان غيرهمجنس هم باشد، صحيح است.»
۳- در استحباب عقيقه فرقى بين نوزاد اول و دوم و غيره نيست. بهتر است در روز هفتم نوزاد عقيقه نمايد. تا زمانی که به سن بلوغ نرسيده، بر پدر مستحب است براي فرزند عقيقه کند. اگر پدر و مادر عقيقه نكردند، بعد از بالغ شدن بر خود شخص مستحب است كه عقيقه كند. در روايات آمده است كه در سلامت شخص تأثير فراوان دارد.
۴- كسانى كه قدرت مالى ندارند، مستحب است هر زمانى كه قدرت پيدا كردند، براى نوزاد خود عقيقه كنند.
۵- مستحب است که گوشت عقيقه را بپزند. به مؤمنان اطعام نمايند.
۶- مكروه است كه مادر، پدر، خواهر و برادر نوزاد (عائله پدر نوزاد) از عقيقه بخورند.
۷- از ماليدن خون عقيقه بر سر طفل خودداري شود.
۸- مستحب است در هنگام کشتن گوسفند عقيقه دعا بخوانند.
برای کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید.
برای ثبت عقیقه روی لینک nazr.amfm.ir کلیک کنید و سرفصل عقیقه را انتخاب نمایید.
☎️ تلفن: ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۷۵

چه حیواناتی را می‌توان عقیقه کرد؟

عقيقه بايد گوسفند، بز يا شتر باشد. حيوان ديگري مثل مرغ و امثال آن کفايت نمى کند. اگر شتر عقيقه کند، بايد پنج يا شش ساله باشد. بهتر است شش سال يا بيش‌تر داشته باشد. اگر بز باشد، يک ساله يا بيش‌تر باشد. اگر گوسفند باشد، شش يا هفت ماهه باشد. بهتر است گوسفند لاغر نباشد و فربه باشد. همچنين بهتر است گوسفند کور و بسيار لنگ نباشد که راه رفتن برای او دشوار باشد. مغز و شاخ گوسفند هم نشکسته و اخته هم نشده باشد.
برای کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید همچنین برای ثبت عقیقه روی لینک Nazr.amfm.ir کلیک کنید و سرفصل عقیقه را انتخاب نمایید.
☎️ تلفن: ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۷۵

چه کسانی نمی‌توانند از گوشت یا غذای عقیقه بخورند؟

مکروه است که مادر و پدر و خواهر و برادر نوزاد (عائله پدر نوزاد) از عقيقه بخورند. کراهت، نسبت به مادر بيش‌تر است. بهتر است که عيال پدر و مادر هم که در خانه ايشان می‌باشند، از آن گوشت و طعام نخورند.
برای کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید همچنین برای ثبت عقیقه روی لینک Nazr.amfm.ir کلیک کنید و سرفصل عقیقه را انتخاب نمایید.

گوشت عقیقه را می‌توان به مستمند نداد و خود خانواده مصرف کنند؟

مستحب است که گوشت عقيقه را بپزند و به مؤمنان چه فقير و چه غير فقير اطعام نمايند. و اگر گوشت حيوان را خام هم بدهند، خوب است، ولی بهتر است که حداقل آن را با آب و نمک بپزند و به مؤمنان بدهند و در حق نوزاد دعا نمايند. همچنین مکروه است که مادر و پدر و خواهر و برادر نوزاد (عائله پدر نوزاد) از عقيقه بخورند. کراهت، نسبت به مادر بيش‌تر است. بهتر است که عيال پدر و مادر هم که در خانه ايشان می‌باشند، از آن گوشت و طعام نخورند. برای کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید

من در شهرستان هستم و معلوم نیست چه موقع برای زیارت به قم بیایم برای پرداخت هدایا و نذورات چه کار باید بکنم؟

زائران گرامی برای پرداخت هدایا و نذورات خود به دو روش می توانند عمل کنند
پرداخت حضوری:
مراجعه به دفاتر هدایا و نذورات مستقر در حرم مطهر
پرداخت غیرحضوری:
۱- شماره‌گیری کد دستوری (USSD) با تلفن همراه به صورت رایگان و بدون نیاز به اینترنت: #۲۵۱*۷۴۱*
۲- واریز هدایا و نذورات به حساب‌های بانکی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام که در صفحه اصلی سایت »» پرداخت نذورات»» شماره حساب‌ها و کارت‌ها نوشته شده است.
۳- پرداخت اینترنتی در سامانه هدایا و نذورات به آدرس: Nazr.amfm.ir
۴- ارسال هدایای غیر نقدی خود از طریق اداره پست به آدرس: قم، صندوق پستی ۳۸۳-۳۷۱۸۵ ، آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام
✳️ برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۷۵ تماس حاصل فرمایید.

می‌توانیم پول عقیقه را صدقه بدهیم؟

در عقیقه انسان باید حیوانی را قربانی کند (گوسفند، گاو یا شتر ) بنابراین اگر انسان پول قربانی را به فقرا بدهد کفایت از عقیقه نمی‌کند.
بهترین کار این است که انسان حیوانی را قربانی کند و عده ای از مومنین را دعوت کند و با همان قربانی از آن‌ها پذیرایی کند. البته می‌توان گوسفند را قربانی کرد و گوشت آن را به صورت خام بین فقرا تقسیم کرد. برای داشتن اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید

در مورد نذر و اینکه چرا نذر می‌کنیم و چگونه نذر صحیح داشته باشم، می‌خواستم اطلاعاتی داشته باشم؟

“نذر” اعم از انجام يا ترك كاري است كه از نظر حكم شرعي انجام يا ترك دادن آن بر انسان لازم نيست، ولي شخص با اجراي صيغه نذر، آن را بر خودش واجب كند، بنابراين انجام يا ترك آن كار بر او واجب شرعي مي شود و در صورت تخلف مي بايست تبعات آن را مانند كفاره نذر بپردازد. برای کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت»» دانش‌نامه مراجعه کنید.

آیا می‌توان پول عقیقه را به کسی داد تا او برایمان عقیقه کند؟

بله، انسان می‌تواند پول عقیقه را به فقیر یا شخص دیگری بدهد و او را وکیل کند که حیوانی را برایش عقیقه کند و این امر اشکال ندارد.
آستان مقدس قم این آمادگی را دارد تا عقیقه را با رعایت شرایط آن برای شما انجام دهد. برای ثبت عقیقه روی لینک nazr.amfm.ir کلیک کنید و سرفصل عقیقه را انتخاب نمایید.
☎️ تلفن: ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۷۵

آیا شوهر می‌تواند برای همسر بیمارش گوسفند عقیقه کند؟

بله شوهر می تواند برای همسرش عقیقه کند. آستان مقدس قم این آمادگی را دارد تا عقیقه را با رعایت شرایط آن برای شما انجام دهد. برای ثبت عقیقه روی لینک nazr.amfm.ir کلیک کنید و سرفصل عقیقه را انتخاب نمایید.
☎️ تلفن: ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۷۵

در مورد اینکه آیا استخوان‌های عقیقه را باید دفن کرد آیا مورد تایید است و یا خیر؟

استحباب دفن کردن استخوان‌های عقيقه و بعضي از کارهايی که در بعضی جاها مرسوم و معروف است، ثابت نشده و مدرکی ندارد. برای اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید
☎️ تلفن: ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۷۵

عقیه برای فردی که مرده است، درست است یا نه؟ منظور یعنی واجب است یا نه؟

عقیقه کردن، واجب نیست. بلکه مستحب است و عقیقه برای مرده هم مستحب می‌باشد. برای داشتن اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید
☎️ تلفن: ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۷۵

آيا حتما بايد با گوشت گوسفند عقيقه آبگوشت پخته شود يا هر نوع غذای ديگر اشكالی ندارد؟

لازم نیست حتماً آبگوشت طبخ شود. می‌توانید آن را به صورت خام تقسیم نمایید و یا غذای دیگری با آن طبخ کنید. برای داشتن اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید
☎️ تلفن: ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۷۵

اگر بعد از کشتن گوسفند عقیقه استخوانش را دفن نکرده باشیم ولی تمام شرایط دیگر را انجام داده باشیم قبول است یا دوباره باید بکشیم؟

دفن کردن استخوان عقيقه لازم نيست. بنابراين دوباره کشتن لازم نمی‌باشد. برای داشتن اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید
☎️ تلفن: ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۷۵

دعای عقیقه چیست؟

روایت شده است که وقتی عقیقه را انجام می‌دهیم این دعا را بخوانیم:
بِسمِ الله وبِالله، اَللهُمَّ عَقیقَةُ عَن فاطمه فرزند سید محمد لَحمُها بِلَحمِهِ ، وَ دَمُها بِدَمِهِ وعَظمُها بِعَظمِهِ ، اَللهُمَّ اجعَلها وِقاءً لِآلِ مُحَمّد عَلِیهِ وعَلِیهِمُ السّلام. برای داشتن اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید
☎️ تلفن: ۰۲۵۳۷۱۷۵۳۷۵

چه کسانی نباید از عقیقه بخورند؟ آیا خوردن عقیقه حرام است یا حرام نیست ؟

افرادی که با آن فردی که برایش عقیقه می‌کنند هم سفره هستند یعنی؛ پدر، مادر، خواهر، برادر بهتر است که از عقیقه نخورند اگر بخورند کار حرامی نکرده‌اند این عمل اصطلاحا مکروه است، اما اگر کسی از عقیقه خورد باعث باطل شدن عقیقه نمی‌شود و عقیقه صحیح است. برای داشتن اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید.
حرم حضرت فاطمه‌ی معصومه سلام الله علیها این زمینه را فراهم کرده است که هرکس بخواهد این عمل مستحب را انجام بدهد می‌تواند به قسمت دفاتر نذورات مراجعه کند یا از طریق سایت نذورات به نشانی nazr.amfm.ir و یا از طریق تماس تلفنی به شماره ۳۷۱۷۵۳۷۵-۰۲۵ تماس بگیرید.

چگونه می‌توانیم برای انجام عقیقه توسط حرم حضرت معصومه (س) اقدام کنیم؟

می‌توانید به دفاتر نذورات واقع در حرم مطهر مراجعه کنید یا به سایت نذورات به نشانی nazr.amfm.ir و یا از طریق تماس تلفنی با شماره ۳۷۱۷۵۳۷۵-۰۲۵ تماس بگیرید و به شما شماره حساب می‌دهند تا مبلغ را واریز کنید و نام فرزند و نام پدر او را ثبت می‌کنند و به وکالت از شما این عمل مستحب را انجام می‌دهند.

مستحب است که استخوان‌های عقیقه شکسته نشود؛ ممکن است که در حرم استخوان‌های عقیقه شکسته شود؟

نشکستن استخوان عقیقه مستحب است ولی اگر هم استخوانی درعقیقه شکسته شود ضرری به اصل عقیقه نمیزند . حرم حضرت فاطمه ی معصومه سلام الله علیها این امکان را دراین زمینه دارد تا این خدمت را به زائران و مجاوران انجام بدهد. برای انجام عمل مستحب عقیقه به قسمت دفاتر نذورات حرم مراجعه کنید.می‌توانید به دفاتر نذورات واقع در حرم مطهر مراجعه کنید یا به سایت نذورات به نشانی nazr.amfm.ir و یا از طریق تماس تلفنی با شماره ۳۷۱۷۵۳۷۵-۰۲۵ تماس بگیرید و به شما شماره حساب می‌دهند تا مبلغ را واریز کنید و نام فرزند و نام پدر او را ثبت می‌کنند و به وکالت از شما این عمل مستحب را انجام می‌دهند.

گوسفندی که می‌خواهند برای عقیقه ذبح کنند باید چه شرایطی داشته باشد؟

مستحب است گوسفند سالم باشد، مریض نباشد، شاخ‌اش نشکسته باشد و اگر فرزند پسر باشد بره‌ی نر باشد، اگر فرزند دختر است بره‌ی ماده باشد، شش ماه به بالا باشد، گوسفند چاق باشد؛ اما اگر کسی رعایت نکرد، مثلا؟: گوسفندی که معیوب باشد یا پای گوسفند شکسته باشد یا شاخ‌اش شکسته بود به عنوان عقیقه استفاده کرد ضرری به اصل عقیقه نمی‌زند. برای داشتن اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید.

پدر یا مادر برای ما عقیقه نکرده‌اند آیا می‌توانیم خودمان برای خودمان عقیقه کنیم؟

اگر پدر یا مادر برای شما عقیقه نکرده باشند شما می‌توانید برای خودتان عقیقه کنید و از ثواب آن بهره‌مند شوید. بهترین زمان برای انجام عقیقه از تولد تا روز هفتم، مخصوصا روز هفتم سفارش شده است؛ اگر نشد تا هر زمانی می‌توانید این عمل مستحب را انجام بدهید. حتی اگر پدر یا مادر از دنیا رفته باشند شما می‌توانید برایشان عقیقه انجام دهید تا از ثواب ان بهره‌مند شوند. برای داشتن اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید. آستان مقدس قم این آمادگی را دارد تا عقیقه را با رعایت شرایط آن برای شما انجام دهد. برای ثبت عقیقه روی لینک nazr.amfm.ir کلیک کنید و سرفصل عقیقه را انتخاب نمایید.

گوشت عقیقه کجا و چطور باید مصرف بشود ؟

می‌توانید گوشت خام را به فقرا و دیگران بدهید یا می‌توانید غذا بپزید. مثل: آبگوشت یا خورشت و یا هر غذای دیگری؛ وقتی شما گوسفند را ذبح کردید می‌توانید گوشت را هر کجا هزینه و مصرف کنید.
حرم حضرت فاطمه‌ی معصومه سلام الله علیها می‌تواند عقیقه را به وکالت از شما انجام بدهد و گوشت خام را به فقرا داده یا به صورت غذای پخته و بین زایران توزیع کند. آستان مقدس قم این آمادگی را دارد تا عقیقه را با رعایت شرایط آن برای شما انجام دهد. برای ثبت عقیقه روی لینک nazr.amfm.ir کلیک کنید و سرفصل عقیقه را انتخاب نمایید.

گوشت عقیقه چگونه باید مصرف بشود؟ آیا می‌شود برای مهمانی غذا درست کرد یا فقط باید بصورت گوشت خام به فقرا داده شود؟

بهتر است گوشت عقیقه تبدیل به آبگوشت شود ولی می‌توانید خورشت یا کباب کنید و به دیگران بدهید اما اگر به صورت گوشت خام در اختیار دیگران قرار بدهید اشکالی ندارد و عقیقه شما صحیح است و کفایت می‌کند. برای داشتن اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید

آیا خواندن دعای عقیقه واجب است؟

خواندن دعای عقیقه مستحب است و نخواندن دعای عقیقه، خللی در عقیقه ایجاد نمی‌کند. برای داشتن اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید

آیا پدر و مادر می‌توانند برای همه ی فرزندان خود یک گوسفند عقیقه کنند ؟

انجام عقیقه مستحب است، اما اگر می‌خواهید آثار و ثواب عقیقه برای آنها باشد؛ طبق نظر مشهور مراجع تقلید باید برای هر فرزند یک گوسفند جداگانه عقیقه کنید،
اما اگر شرایط مالی یا زمینه عقیقه کردن را ندارید، به امید ثواب این کار را انجام بدهید ولی اصل عقیقه این است که برای هرفرزند یک گوسفند جداگانه حتی کوچک عقیقه کنند. برای داشتن اطلاعات کامل‌تر می‌توانید به صفحه اصلی همین سایت »» دانش‌نامه مراجعه کنید