دباره ما

خزانه و خزانه داری در آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه

خزانه مکانی است که در آن از پول و اشیای گران بها و قدیمی نگه‌داری می‌شود و خزانه‌دار، مسئول و سرپرست خزانه است که در ادوار مختلف تاریخی، عناوین گهبد، خزینه دار، خازن، گنجور و گنجینه‌دار نیز بر او اطلاق شده است.
با شکل‌گیری تشکیلات اداری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در دوره‌های تاریخی گذشته و گسترش آن در دوره‌ بعد از انقلاب و همچنین ارادت دوست‌داران حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها  و گسترش نذورات آن‌ها که در بعضی مواقع، اشیای نفیس و گران‌بها، آثار هنری، پوشش‌های ضریح مطهر، مصنوعات فلزی ارزشمند و جواهرات به بارگاه شریف حضرت معصومه علیها السلام  تقدیم می‌کردند، نیاز به محلی برای نگه‌داری این اشیا بوجود آمد که می‌بایست مکانی حفاظت شده و امن می‌بود .به همین جهت، از دوره‌ی صفوی، محلی به نام «خزانه» در این تشکیلات به وجود آمد.
در دوره‌ی پهلوی، وظیفه‌ی ارزشیابی اشیا به وسیله ی کارشناسان و تفکیک و نگه‌داری اشیا، ذوب و تخلیص و تحویل طلا و نقره‌ی مورد نیاز برای تعمیرات ضریح مطهر، ساخت یا تعمیر گنبد، گلدسته ها، درهای حرم و اماکن متبرکه و … برعهده‌ی اداره‌ی خزانه بود که تحت نظر کمیسیون منتخب قرار داشت.
به مرور زمان و با توسعه حرم مطهر، اشیاء جدید جایگزین اشیاء قدیمی‌تر می‌شد و بر همین اساس اشیاء قدیمی در مکان مشخصی نگهداری می‌شد تا مورد محافظت و نگه‌داری قرار گیرد. همزمان با ازدیاد اشیاء نفیس اهدایی، آستان مقدس برآن شد مکانی را برای حفظ و نگهداری آن‌ها در نظر گیرد به این ترتیب مدیریت خزانه‌داری حرم مطهر به وجود آمد. امروز خزانه‌داری حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه علیها السلام، در برگیرنده اشیاء نفیس و گرانبهایی است که در شرایطی مناسب نگهداری می‌شوند.

همچنین یکی از وظایفی که برعهده خزانه‌داری قرار گرفت جمع آوری هدایا و نذورات عاشقان به حرم اهل بیت علیها السلام بود. این هدایا در قالب اشیا، زیورآلات طلا و جواهر، منابعی ارزی و ریالی است که به روشهای مختلفی جمع آوری میگردد.

با ظهور اینترنت و موبایل و ایجاد روش های مختلف جهت پرداخت از طریق سامانه های برخط، مدیریت خزانه داری آستان مقدس نیز روشهای نوین را در دستور کار قرار داد که پرداخت به طریق Ussd و نیز پرداخت از طریق درگاه اینترنتی از آن جمله است.

پرداخت اینترنتی

پرداخت هدایا و نذورات از طریق درگاه اینترنتی یکی از روشهای نوین در عصر ارتباطات است که سبب می شود زائران و عاشقان به حرم کریمه اهل بیت علیهم السلام از طریق آن بتوانند به راحتی هدایای خود را از طریق روش های اعلام شده در بخش قوانین و مقررات پرداخت نمایند.

همچنین کاربران میتوانند با انتخاب یکی از سرفصلهای ارائه ، مدیریت خزانه داری را هزینه این هدایا کمک نمایند. در صورتیکه کاربران سرفصل خاصی را انتخاب نکنند به صورت پیش فرض این هدایا به صورت عام و در بودجه های مصوب مصرف خواهد شد.

ارتباط با خزانه‌داری

زائران و کاربران می توانند از طریق شماره تلفن‌های ارائه شده در قسمت “ارتباط با ما” و یا شماره های ۳۷۱۷۵۳۷۵ و ۳۷۷۴۱۴۴۲ با مدیریت خزانه داری و اداره هدایا و نذورات تماس حاصل فرمایند.