دانش‌نامه هدایا و نذورات

آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام
دانش‌نامه هدایا و نذورات

“نذر” اعم از انجام يا ترك كاري است كه از نظر حكم شرعي انجام يا ترك دادن آن بر انسان لازم نيست، ولي شخص با اجراي صيغه نذر، آن را بر خودش واجب كند، بنابراين انجام يا ترك آن كار بر او واجب شرعي مي شود و در صورت تخلف مي بايست تبعات آن را مانند كفاره نذر بپردازد.

نذر چیست؟
نذر در آیات قرآن کریم
نذر در احادیث و روایات
ارکان نذر
ادامه مطالب …

“هدیه” در همه فرهنگ ها و آیین ها وجود دارد و اشکال گوناگونی از آن را می توان در جوامع بشری یافت.
از اهدای یک شاخه گل و یک سبد میوه در تایلند گرفته تا هدیه خانه و بوستان در ایران، همه نمونه هایی از این فرهنگ انسانی است. از جمله امور پسندیده در همه جوامع بشری، هدیه دادن است. اسلام نیز هدیه را راهی برای نزدیکی قلوب می داند و بر آن تاکید دارد.

هدیه چیست؟
اهداف و انگیزه‏‌های هدیه
هدیه در قرآن کریم
هدیه در احادیث و روایات
ادامه مطلب …

ريشه اطعام به ديگران در حقيقت دوستي و محبت به خدايي است كه اين همه نعمت در اختيار بشر قرارداده و او را بي‌نياز ساخته است. در روایات، پاداش دنیوی اطعام، زیاد شدن روزی، دفع و رفع بلاها و بیماریها، ایجاد محبّت و‌… دانسته شده است. اطعام نیز نظیر هر مستحب دیگری در اسلام دو فایده دنیوی و اخروی دارد.

اطعام چیست؟
اطعام پیش از اسلام
اطعام در دین اسلام
اطعام در احادیث و روایات
ادامه مطلب …

خداوند در سوره کوثر سخن از عطای خیر کثیر به پیامبرش را مطرح و از او می ‌خواهد در مقابل این نعمت قدردانی کرده و راه آن را نماز و قربانی کردن بیان داشته است و فرموده: «فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ (کوثر/۲) پس براى پروردگارت نماز گزار و قربانى كن.» امروزه نیز هرگاه به مؤمنین نعمت ‌هایی خاص و بزرگ می ‌رسد آنها این دستور الهی را به جا می‌ آورد و برای خداوند قربانی کرده و در حقیقت از او تشکر می ‌کنند؛ مثلاً هنگام تولد فرزند، خرید خانه یا ماشین، ساخت منزل، هنگام ظهور نوبر میوه‌ها، برداشت‌ محصول، پیروزی و موفقیت در کارها و….

قربانی چیست؟
هدف و انگیزه از قربانی
انواع قربانی
قربانی در احادیث و روایات
ادامه مطلب …

یکی از مستحبات مؤکد هنگام تولد نوزاد عقیقه کردن قربانی در روز هفتم تولد نوزاد است. عقیقه چنان دارای اهمیّت است که برخی آن‌را واجب دانسته‌اند. ولی نظریه معروف در بین فقها، استحباب است. عقیقه بیمه سلامتی کودک است و او را از خطرها و حوادث و فریب‌های شیطان حفظ می‌کند.

عقیقه در سیره معصومین علیهم السلام
آداب عقیقه
احکام و شرایط عقیقه
فوائد عقیقه
ادامه مطلب …